Бути батьками – означає часто відчувати провину. Ви можете накричати на дитину через хвилювання й занепокоєння, втративши контроль над собою. Або, навпаки, звинуватити себе в зайвій поблажливості. Незалежно від причини, батьки часто відчувають себе винними. Вина або докори сумління не обов'язково мають реальні підстави, але завжди викликані відповідальністю батьків за своїх чад. Є прості правила, які допоможуть вам пробачити собі недоліки у вихованні дитини та рухатись далі. Ви можете проявити відповідальність за свою поведінку та щиро вибачитись перед дитиною. Коли дитина зрозуміє, чому ви вийшли із себе, пообіцяйте їй, що наступного разу ви будете тримати себе в руках і просто вийдіть із кімнати.
Учіться самовладанню
Завдання батьків - навчити дітей дотримуватись установлених правил. Але дитина часто намагається їх порушувати, що і призводить до конфліктів. Можливо, дитина поводиться дуже зухвало або ви самі надто запальні. Хоч би якою була причина конфлікту, іноді дитині буває страшно від того, що ви встановлюєте домашні правила. Тому спробуйте зрозуміти, що саме є причиною поганої поведінки. Можливо, ви даєте дітям занадто багато свободи, а вони дозволяють собі зайве. Ніколи не пізно домовитися про правила й відповідальність, яку понесе дитина у випадку порушення цих правил. Постарайтеся зробити правила гнучкими, щоб дитина дотримувалася дисципліни й відповідальності без зайвого стресу.
Погана поведінка дитини не означає, що ви погані батьки
У важкі часи, наприклад, у випадку смерті когось із членів сім'ї чи розлучення, батькам властиво жаліти дітей. Коли дитина переживає непрості часи, їй складно дотримуватися правил і їй багато вибачають. Звісно, ви хочете чути дитину, співчувати їй, бути для неї порадником. При цьому не можна дозволяти дітям поводитись так, як їм заманеться. Це стане добрим уроком, особливо для підлітків. Вони не повинні думати, що батьки зобов'язані захищати їх від усіх негараздів і негативних емоцій. Максимум, що зроблять для них батьки - пом'якшать наслідки обставин, на які вони не можуть вплинути (такі як конфлікти або втрати). Зайва опіка дітей - страшна помилка, яку батьки усвідомлюють лише з часом. Бувають моменти, коли діти просто хочуть звернути на себе увагу. У таких випадках слід навчити дитину робити це правильно. Навіть у юнацькому віці необхідно дотримуватися правил, нести відповідальність і виконувати певні обов'язки. Дотримуючись цього принципу, постарайтесь висловити дитині свою любов і підтримку, адже вони їй життєво необхідні. У вас немає контролю над своїм оточенням, але ви можете контролювати себе та свої стосунки з дитиною. Цього вже достатньо.
Привчайте дитину до дисципліни
Дітей необхідно привчати до дисципліни. Багато батьків не роблять цього з різних причин. Наприклад, коли дитина не виконує свої домашні обов’язки, батьки нагадують кілька разів про це, а потім роблять усе самі. Або коли дитина не справляється з домашнім завданням, плаче й каже, що завдання дуже важке, батьки, відчуваючи докори сумління, виконують завдання за неї. Не потрібно кидатися рятувати дитину від проблем - дозвольте їй самій знайти рішення, якою б складною не здавалася проблема. Вирішуючи всі проблеми за дитину, ви даєте їй зрозуміти, що вона не здатна впоратися з ними самостійно. Покажіть дитині, що ви в неї вірите. Не буває ідеальних дітей або батьків. Ви вчитесь бути батьками все життя. Час від часу всі припускаються помилок. Просто не зупиняйтесь на досягнутому.
Сімейний психолог Майк Лірі за свою багаторічну практику виділив КЛЮЧОВІ ПОМИЛКИ У ВИХОВАННІ ДІТЕЙ, ЯКІ ДОПУСКАЮТЬ ПРАКТИЧНО ВСІ БАТЬКИ:
Часто хвалити
Безумовно, хвалити дитину варто, але не потрібно робити це постійно. Такий підхід зробить доньку чи сина залежним від схвалення тата або мами. Якщо ви хочете, щоб ваша дитина виросла самостійною і впевненою у собі людиною, перестаньте розхвалювати кожну його дію.
Навантажувати заняттями
Сучасні батьки намагаються робити все, щоб їх дитина росла розумною і освіченою. Але для цього зовсім не обов'язково записувати його в шість гуртків одночасно. Досить виявити здібності дитини і намагатися їх розвинути.
Змушувати бути щасливим
На перший погляд може здатися, що ви цього не робите. Але статистика говорить про зворотне. Не потрібно дорікати дитині в тому, що вона не виявила достатньої радості під час подорожі або не оцінили ваш подарунок на день народження. Замість цього навчитеся обговорювати зі своїм чадом почуття і емоції, не забуваючи при цьому підтримувати його.
Не дозволяти нічого не робити
Якщо дитина не читає або не малює, це зовсім не означає, що він байдикує. На думку Майка Лірі, для дітей дуже важливо вміти розважати себе самим. Як тільки у вашого чада з'явиться кілька вільних годин, він тут же придумає гру або інше захоплююче заняття. Саме так розвивається креативність.
Соромити
Багато батьків дуже часто використовують сором дитини для маніпулювання. Коли малюкові соромно за якийсь вчинок, тато або мама роблять все можливе, щоб використовувати ситуацію з вигодою для себе. Така поведінка батьків часто призводить до психологічних травм у дітей.
Не говорити на важливі теми
Завдання батьків - не залякати дитину, а доступно пояснити йому суть багатьох важливих і складних речей. Не відкладайте розмову про секс, алкоголь та інших поняттях, які можуть вплинути на життя чада.
У всьому потурати
Задоволення всіх примх дитини - це одна з головних помилок у вихованні дітей. Замість того, щоб це робити, постарайтеся зрозуміти справжню причину капризів. Можливо, вашому малюкові просто не вистачає уваги.
Критикувати за кожну невдачу
Постійно вказуючи дитині на його промахи і невдачі, ви плекаєте в ньому невпевненість в собі. У результаті ваше чадо перетвориться на людину, яка боїться зробити крок через страх зробити помилку.
Не обмежувати час за комп'ютером
Існує величезна кількість способів побудувати правильні відносини між дитиною і гаджетами. Але ні в якому разі не потрібно намагатися замінити планшетом або ноутбуком увагу батьків.
Не читати вголос
Це може стати доброю сімейною традицією, яка допоможе вам зблизитися. Крім цього, читання вголос добре розвиває уяву і вчить малюка бути уважним.
Заохочувати неправильне харчування
Якщо ви думаєте, що харчування не має ніякого значення у вихованні, то це не так. Не потрібно постійно запитувати у дитини наївся він чи ні, адже дитячий організм сам прекрасно знає, яка кількість їжі йому необхідно. І, звичайно, уважно стежте за тим, що їдять ваші діти, адже шкідлива їжа може негативно відбитися на їх здоров'ї.
Застосовувати фізичні покарання
На думку психологів, будь-які фізичні покарання по відношенню до дітей ні до чого доброго не приводять. Більш того, така поведінка батьків може перетворити дитину в агресивну і асоціальну особистість.
Не питати, як пройшов день
Укладаючи дитину спати, обов'язково поцікавтеся, як пройшов його день. Упевнені, що малюкові буде про що розповісти. Такий підхід у вихованні дозволить чаду виговоритися, а вам завоювати його довіру.
Боятися кожного забиття
Пора усвідомити, що подряпини, синці та садна - природні атрибути дитинства. Не варто сильно переживати з цього приводу. Адже ваша тривожність може передатися дитині, що може негативно позначитися на його характері.
Намагатися дати все
Більшість батьків намагаються дати своїм дітям все. Такі батьки вирішують конфлікти в школі, згодом вибирають факультет в університеті і дають поради в особистому житті. Однак, ні до чого хорошого це не призводить. Дитина виявляється не готовою до дорослого життя і звикає до того, що його проблеми вирішують інші. Дозвольте своїм дітям самим набиратися життєвого досвіду. При цьому ніхто не заважає вам давати поради.