1) "Веселі овочі" - переглянути
2) "Сонечко"
Сонечко мале літало, у горошку сукню мало,
Вусики чорненькі, комашка маленька.
Ти, мабуть, добре знаєш цього маленького круглястого жучка. У нас його називають – сонечком або божою корівкою, у країнах західної Європи – божою овечкою чи сонячним телятком. Але полюбляють цю комашку як дорослі, так і діти. Його надкрилля червоні або жовті, з чорними або білими плямками, рідше – чорні з червоними. Найпоширеніший вид – семикрапкове сонечко. У нього на червоних надкриллях сім чорних крапок.
Якщо до сонечка грубо доторкнутися, то воно підібгає вусики й ніжки і завмре. Полежить хвилину – другу, ніби мертве. А потім витягне вусики, заворушиться, поповзе. Кажуть, ніби жучок прикидається мертвим: хоче обдурити ворога. Сонечкові нема такої потреби обманювати. Живе воно чи мертве, рідко хто забажає його з’їсти. Трохи здави сонечко між пальцями. Подивись тепер на них: пальці забруднені жовтою рідиною. Це справді кров. Але не треба душити жучка, щоб вона потекла. Тільки – но сонечко підібгає ніжки, як із суглобиків, «колінець» виступає ота кров. Кров’яні крапельки – то захист сонечка. Кров тхне і має неприємний смак. Жаби, ящірки не їдять сонечка, не полюють на нього дрібні звірки, навіть павуки і ті від нього відмовляються. Мало хто на нього апетит має. Тому й повзає сонечко не поспішаючи, не ховаючись.
На зиму ці комашки ховаються у тріщинах дерев, під корою, в купах листя і впадають у сплячку. Сонечка пробуджуються від зимового сну при температурі 8-10 градусів тепла. Вигляд у сонечка найсмирніший. Здавалося б, кого воно здатне зобидити? Маленьке, смирне. Насправді ж це хижак і ненажера. Пожива багатьох сонечок – попелиці. Кепсько їм доводиться, коли на них нападе сонечко. Втекти вони не можуть, злетіти й поготів. Повзає сонечко по стеблині з попелицями й поїдає одну за одною. Йому треба багато їжі: за день воно з’їдає сотню, а то й більше попелиць. Ненажерливі сонечка – чудові захисники наших полів, садів та городів.
В житті цих гарненьких жучків є дуже багато нерозгаданих секретів. Часто вони збираються великими зграями й годинами обмінюються важливими таємницями. Проте якими, і донині ніхто не може розгадати.